WRAPS MED FALAFEL, UGNSROSTAD AUBERGINE, RÖDKÅL & VITLÖKSSÅS
WRAPS MED FALAFEL, UGNSROSTAD AUBERGINE, RÖDKÅL & VITLÖKSSÅS |
Ingredienser
Ingredienser
4 st | libabröd |
1 st | Sevan falafelmix |
1 st | aubergine |
0,5 st | Gurka |
4 dl | Rödkål |
1 msk | Olivolja |
1 msk | Vitvinsvinäger |
1 st | Avokado |
1 näve | Färsk persilja |
150 g | Fetaost |
1 dl | Sevan gula russin |
250 g | Sevan Hummus Original |
salt & peppar |
Vitlökssås
2 dl | Turkisk yoghurt |
1 tsk | Sevan Vitlök på burk |
1 krm | Oregano |
1 krm | Salt |
Några droppar | Citronsaft |
Gör så här
- Sätt ugnen på 200 grader.
- Rör ihop falafelmixen enligt instruktioner på förpackningen. Den ska svälla i ca 1h. Rulla sedan bollar av smeten och stek på medelhög temperatur i rikligt med rapsolja.
- Under tiden som smeten sväller: dela auberginen på längden, ca 1 cm tjocka skivor. Lägg på en plåt med ett bakplåtspapper och ringla över olivolja och salt. Grädda i ugnen tills de blivit mjuka och fått lite gyllenbrun färg (20-30 min)
- Strimla rödkålen. Blanda 1 msk olivolja och 1 msk vitvinsvinäger, salt och peppar och mixa med rödkålen.
- Rör ihop ingredienserna till vitlökssåsen.
- Dela avokado och gurka i lagom stora bitar. Smula fetaosten. Hacka persiljan.
- Dags att lägga ihop dina wraps: Ta fram bröden. Bred ut en klick av hummusen i mitten av ditt bröd. Lägg över rödkål, aubergine, falafel, fetaost, gurka och avokado. Toppa med vitlökssås, russin och persilja. Rulla ihop din wrap. Enklast är att vika över ena långsidan, sen båda kanterna och tillslut vika över mot den öppna sidan. Slå gärna in dina wraps i smörpapper/aluminiumfolie och skär på mitten när det är dags att äta.
Ingredienser
Ingredienser
Vitlökssås
|
Gör så här
|