Apelsinsallad med vispad fetaost, granatäppelsirap och sumac
En härligt vintrig sallad som går bra att förbereda i förväg. Med Sumac och Granatäppelsirap lyfter denna sallad till oanade höjder. Vi lovar att du inte kommer att bli besviken
Ingredienser
Portioner: 6
Gör såhär
1. Filea apelsinerna genom att först skära av skalet på varje apelsin med en kniv, även det vita innerskalet ska skäras bort. Skär sedan ut varje klyfta innanför membranet. Lägg klyftorna i en bunke. Pressa ut så mycket apelsinsaft som möjligt från resterna av apelsinen efter att klyftorna skurits ut ner i en liten skål. Spara saften till dressingen.
2. Kärna ur granatäpplet. Lägg kärnorna i samma bunke som apelsinklyftorna.
3. Blanda granatäppelsirap, olivolja och ca 2 msk av den sparade apelsinsaften med en nypa salt. Häll dressingen över apelsinklyftorna och granatäppelkärnorna.
4. Vispad fetaost: Smula ned fetaosten i en bunke med turkisk yoghurt och olivolja. Vispa krämigt med elvisp. Smaka av med salt.
5. Lägg upp apelsinsalladen på ett fat. Gröp ur ett hål i mitten med plats för den vispade fetaosten. Riv myntabladen till mindre bitar och strö över salladen. Toppa med hackade pistagenötter, sumac och olivolja. Servera direkt.